

Arbejder du med borgere ramt af hjemløshed – eller borgere, herunder unge som er i risiko for at blive ramt af hjemløshed? Så kan du få ny viden og metoder til at forebygge hjemløshed og styrke indsatsen mod hjemløshed.
Hjemløshed har store omkostninger – både for den enkelte og for samfundet som helhed.
Social- og Boligstyrelsens ’Kursuskatalog til styrket implementering af Housing First-tilgangen’ indeholder kurser, der skal bidrage til at bekæmpe hjemløshed gennem Housing First-baserede indsatser, hvor professionelle, som arbejder med mennesker i risiko for eller i hjemløshed, opkvalificeres gennem undervisning i Housing First-tilgangen og ny viden og metoder, således praksis styrkes.
Kursuskataloget er målrettet ledere og medarbejdere i kommuner, på private boformer og øvrige, der arbejder med borgere i hjemløshed eller i risiko for hjemløshed.
OBS
På grund af stor interesse for kurserne i Housing First, er der en begrænsning på max. 5 deltagere fra samme ansættelsessted. Såfremt der er ledige pladser ved tilmeldingsfristen, bortfalder denne begrænsning.
Der udstedes kursusbevis efter sidste kursusdag ved deltagelse alle dage.
Kurserne er for dig, der:
- arbejder med de specialiserede støttemetoder CTI, ICM eller ACT/M-ACT
- arbejder i sociale tilbud og leverer konkrete tilbud og indsatser for borgere i risiko for eller i hjemløshed
- arbejder i almene tilbud, der har mulighed for at opspore borgere i risiko for hjemløshed, og som samarbejder med myndighedssagsbehandlere og leverandører herom
- er kommunal myndighedssagsbehandler
- er leder med ansvar for at sikre kvalitet og rette organisering i arbejdet med borgere i risiko for eller i hjemløshed
Undervisningen på kurserne leveres af Professionshøjskolen Absalon og Professionshøjskolen VIA University College.
Videnskurser (1/2 - 1 dag)
På et videnskursus får du ny konkret viden om relevante temaer indenfor hjemløshedsområdet.
Kurserne indeholder forskning og viden om den givne indsats eller tema, og du vil blive præsenteret for eksempler fra praksis, hvor man har opnået positive resultater i arbejdet med indsatser, metoder eller målgrupper.
Du har mulighed for at tilmelde dig følgende videnskurser, som alle er beskrevet på VIA's hjemmeside:
- Forebyggelse af hjemløshed
- Traumer og hjemløshed
- CTI, ICM og ACT/M-ACT målrettet myndighedssagsbehandlere
- Housing First-tilgangen og de specialiserede støttemetoder målrettet ledere
- Housing First-tilgangen på §110-boformer
Kurset målrettet myndighedssagsbehandlere afholdes fysisk. Alle andre afholdes online. Det er gratis at deltage på et videnskursus.
Metodekurser (3 dage) der afholdes på Absalon
På et metodekursus bliver du undervist i en konkret metode.
Kurserne indeholder forskning og relevante undersøgelser på området, og du vil blive præsenteret for eksempler fra praksis på, hvordan andre har omsat metoden i egen praksis, og hvilke erfaringer, de har med metoden. Du vil få træning i anvendelse af den konkrete metode og de bagvedliggende socialfaglige teorier.
Metodekurserne har et omfang af to kursusdage samt én efterfølgende metodeopfølgningsdag ca. 4-5 måneder efter gennemført kursus.
Alle metodekurser er med fysisk fremmøde. Det koster 1.100 kr. inkl. moms. at deltage på et metodekursus.
Du har mulighed for at tilmelde dig følgende metodekurser, som alle er beskrevet på VIA's hjemmeside:
Alle kurser kan tages i enten Roskilde eller Slagelse
- Traumer og hjemløshed (For at deltage skal du have gennemført videnskursus i traumer og hjemløshed)
- Critical Time Intervention (CTI)
- Intensive Case Management (ICM)
- Assertive Community Treatment (ACT)/Modificeret Assertive Community Treatment (M-ACT)