Professionsbachelor
Diplomingeniør i maskinteknologi
For dig der vægter bæredygtighed højt i arbejdet med design, innovation, konstruktion, udvikling og optimering af produkter, produktions- og procesanlæg.
Professionsbachelor
For dig der vægter bæredygtighed højt i arbejdet med design, innovation, konstruktion, udvikling og optimering af produkter, produktions- og procesanlæg.
Tætte Relationer Skaber Tryghed og Læring
Vi tror på, at vi trives bedst, lærer mest og har det sjovest, når vi har en nær relation til hinanden. Derfor vægter vi et trygt studiemiljø, hvor du som studerende får tæt kontakt med dine medstuderende på samme semester, på tværs af semestre og med underviserne.
Du vil opleve samarbejde og dialog i hverdagen – både i undervisningen, under virksomhedsbesøg og i laboratorier og værksteder. Studerende og undervisere arbejder ofte side om side med projekter, der skaber en dynamisk og engageret studiekultur.
Kalundborg og omegn er kendt som Biotekbyen, da den har en høj koncentration af bio- og maskinteknologiske virksomheder.
Her finder du verdens største insulinfabrik, verdens største enzymproduktion, Danmarks største raffinaderi, verdens første industrielle symbiose og ikke mindst nogle af verdens dygtigste ingeniører.
Alt det kommer du til at møde igennem uddannelsen i bl.a. projekter, virksomhedsbesøg, ved gæsteforelæsninger, i mentorforløb og i praktikperioden.
Læs mere om Campus Kalundborg
Som diplomingeniør i maskinteknologi åbner du dine muligheder til en lang række maskinteknologiske brancher, hvor du kan være med til at optimere en produktionsproces.
Diplomingeniører i maskinteknologi har gode jobmuligheder, da der er stor efterspørgsel og du vil bl.a. kunne søge job som:
Du kan også vælge at videreuddanne dig og tage en kandidatuddannelse til f.eks. civilingeniør.
Den vejledende minimalløn for nyuddannede diplomingeniører i 2025 er iflg. IDA: 45.100 kr.
Kvote 1: 5. juli kl.12.00
Her søger du alene på baggrund af adgangskvotienten fra din adgangsgivende eksamen (bemærk at der kan være specifikke adgangskrav).
Kvote 2: 15. marts kl. 12.00
Husk, at dokumentation for fx erhvervsuddannelse, højskole og udlandsophold skal være modtaget inden denne dato.
Læs mere og se adgangskrav her
Mangler du nogle fag for at kunne begynde
Selvom du ikke helt opfylder kravene til at begynde på uddannelsen, behøver det ikke stoppe dig i at søge ind.
Der findes en række muligheder for opkvalificering, alt efter dit udgangspunkt. Måske har du mulighed for at søge ind med et betinget optag, hvor du søger ind og starter sammen med alle andre ansøgere, så længe du består de fag du mangler inden studiestart.
Læs mere om dine muligheder her eller kontakt os på mail optagelse@pha.dk og få vejledning.
1. september.
Falder den 1. i en weekend, er der studiestart den førstkommende mandag.
Du kan opnå SU til alle Professionshøjskolen Absalons ordinære uddannelser, hvis du opfylder kravene.
Hvis du er fyldt 18 år og er under uddannelse, kan du søge økonomisk støtte fra staten. Det kan både være som SU-stipendium og som SU-lån.
Stipendiet er et tilskud og skal normalt ikke betales tilbage. Lånene skal betales tilbage, når du er færdig med uddannelsen.
Hvornår kan jeg søge?
Du kan først søge SU til dit studie fra begyndelsen af august/januar.
Du søger om SU elektronisk på minsu.dk med dit NemID.
Måske har du allerede taget en anden uddannelse, som har overlap til diplomingeniøruddannelsen i maskinteknologi, men ønsker at skifte spor?
Eksempel på merit
- her for en uddannet produktionsteknolog
Er du produktionsteknolog og opfylder adgangskravene til diplomingeniøruddannelsen, er du sikret op til 75 ECTS point i merit, hvilket svarer til halveret studietid det første år, hvor du derfor kan arbejde i virksomheden 3,5 dage om ugen.
Du får merit/fritagelse for praktik, hvis du er i job som produktionsteknolog, og du kan derfor allerede efter 5 semestre begynde på afgangsprojektet. Du kan med fordel skrive dit afgangsprojekt i samarbejde med den virksomhed, du er ansat i.
Du kan læse mere om adgangskrav til diplomingeniøruddannelsen her
Opfylder du ikke de formelle optagelseskrav, kan du søge om optagelse via en IKV. Det kan du læse mere om her
Efter ansøgningsfristerne i kvote 1 og kvote 2 kan der være mulighed for at søge ind via efteroptaget. Det kan du læse mere om her.