Gå til hovedindhold

Absalon-studerende vinder 2. pladsen ved Biotech Case Competition 2025

Det blev til en flot 2. plads for tre ingeniørstuderende fra Professionshøjskolen Absalon, da Biotech Case Competition 2025 i weekenden løb af stablen i Kalundborg.

STuderende vinder 2. plads

Sammen med 52 andre studerende fra Danmark og Slesvig-Holsten deltog de studerende i en intensiv konkurrence, hvor virkelige problemstillinger stillet af Kalundborg Symbiose, Novo Nordisk og Lumeox dannede ramme om arbejdet.

Vindergruppen fra Absalon arbejdede med en case fra Kalundborg Symbiose om vandforsyning: Hvordan kan Kalundborg Forsyning imødekomme efterspørgslen, hvis to nye virksomheder tilslutter sig den industrielle symbiose? Opgaven omfattede både valg af placering til et nyt vandværk og vurdering af, om et kommende boligområde burde integreres i projektet. Gruppen skulle desuden tage højde for lovgivning, miljøpåvirkning, anlægsomkostninger, byggetid og praktiske udfordringer.

Case-opgaverne blev præsenteret fredag eftermiddag, og herefter havde deltagerne knap to døgn til at udvikle løsninger, som søndag blev præsenteret for et dommerpanel bestående af otte fagpersoner.

Vi har lært at tænke som ingeniører på Absalon, så det var spændende at opleve, hvordan vores tilgang adskiller sig fra medstuderende fra andre fagområder. Samtidig var det virkelig inspirerende at høre de mange forskellige perspektiver på samme udfordring – og så gjorde det selvfølgelig ikke noget, at vi vandt en præmie,
Tara Mohseni, Student at the Bachelor of Engineering in Biotechnology

"Det har været en virkelig god oplevelse at deltage i case competition på dette tidspunkt i min uddannelse. Jeg har kunne bruge den viden, jeg har opbygget gennem studiet og min praktik, til at bidrage med konkrete løsninger. Men det mest interessante var samarbejdet – at lære, hvordan vi som studerende fra forskellige uddannelser kan supplere hinandens kompetencer," fortæller Absalon-studerende Samima Hassan, og Alexander Filtenborg supplerer:

"Jeg blev mindet om, hvor vigtigt det er at dele idéer, lytte til andre og også vide, hvornår man skal give plads. Det var inspirerende at være omgivet af så mange engagerede studerende med forskellige perspektiver – og jeg ville ønske, jeg havde prøvet det før 6. semester."

Årets case competition fandt sted i Helix Lab i Kalundborg og blev arrangeret som en del af det dansk-tyske samarbejde Fehmarn Belt Innovation. Weekenden lagde op til både faglig fordybelse og netværksdannelse på tværs af landegrænser, institutioner og fagligheder. Virksomhederne deltager også med stort engagement:

"Vi deltager i Biotech Case Competition, fordi vi ønsker at støtte det store arbejde, der foregår omkring Campus Kalundborg for at sikre en kvalificeret arbejdsstyrke i fremtiden – og fordi vi gerne vil introducere de studerende til tankegangen bag industriel symbiose, hvor man løser udfordringer i fællesskab," fortæller Mette Wendel fra Kalundborg Symbiose

Vi er nysgerrige på, hvordan de studerende kan bidrage til vores forretningsmodel og åbne op for nye brancher. Det har været en weekend med masser af inspiration, videndeling og netværk.
Till Böhme, CEO og medstifter af Lumeox

Om Biotech Case Competition

Biotech Case Competition er støttet af Region Sjælland og EU gennem Interreg Deutschland-Danmark og arrangeret i samarbejde med:

Erhvervshus Sjælland, Knowledge Hub Zealand, Helix Lab - Kalundborg, Technikzentrum Lübeck, Wirtschaftsförderung Lübeck GmbH, Professionshøjskolen Absalon, Hochschule Flensburg, Technische Hochschule Lübeck og Centrum Industrielle Biotechnologie (CIB).