Forskningens Døgn: ”Verden forandrer sig, så det skal sygeplejefaget også”
Hvad gør man, når fysikken ikke længere tillader, at man bevæger sig ud i det grønne? Den udfordring har forskere fra Absalon en løsning på.

Forestil dig en grøn bøgeskov. Du kan se den, høre og dufte den. Men du befinder dig ikke i den – for skoven er kommet til dig.
I Absalons telt på Grønt Folkemøde under Forskningens Døgn i Slagelse, blev besøgende fredag eftermiddag introduceret til en Virtual Reality brille af Eva Møss Jeppesen, adjunkt på sygeplejeuddannelsen i Næstved.
”Brillen er tiltænkt de borgere, der er over 70 år og som af forskellige årsager er fysisk udfordrede”, forklarer hun.
Eva Møss Jeppesen er med i en projektgruppe fra Absalon, der har undersøgt naturens påvirkning på mennesker. Med tilhørende lyd, lidt duft af skov og en guidet meditation, har forskerne undersøgt hvad der sker, når personer, der ikke kommer i naturen til dagligt, får en skov præsenteret gennem en VR-brille - og om den samlede oplevelse øger velvære og livskvalitet.

Kontakt
Presseansvarlig
Anne Troldtoft Hjorth
asth@pha.dk